SLAPDASH ROCKABILLY

Slapdash rockabilly

Pražské neorockabilly trio založené v r. 2005 v sestavě Petr Židlický – kytara, hlavní zpěv, Pavel Růžička – kontrabas, zpěv a Jan Ferenc Štědronský – bicí, zpěv.
V 90. letech se Petr a Ferenc setkali v jedné z mála tehdejších českých kapel hrajících rockabilly – Crazy Wheels. Po několika úspěšných letech hraní se jejich cesty rozdělily, Ferenc si „odskočil“ do punkbilly formace The Gangnails, ve které působil až do roku 2007, kdy kapelu opustil a začal se naplno věnovat již jen nově vzniklým Slapdash Rockabilly. Petr zůstal věrný rockabilly a s bývalým zpěvákem Crazy Wheels založili novou formaci Go! Daddy O´, kterou na kontrabas doplnil Petrův kamarád z mládí Pavel Růžička.

Opět po několika úspěšných letech, ale pomalu začínající stagnaci v současných kapelách se na konci r. 2005 sešli na jednom podiu již všichni tři současní členové Slapdash Rockabilly.

Původní záměr projektu s občasným vystupováním se postupem času transformoval do stále častěji hrající kapely, která si velmi rychle nacházela početné publikum mezi příznivci rockabilly v celé ČR.

Od té doby Slapdash Rockabilly vystupují pravidelně v klubech a na festivalech po celé ČR.

Za dobu své působnosti odehráli více než čtyři stovky koncertů a její působení přesahuje i hranice domácí kotliny. Pravidelně vyrážejí koncertovat do zahraničí, zejména do Německa, Švýcarska, Polska, Rakouska, Slovenska, ale také Holandska či Belgie.

Na kontě mají CD s názvem „Slapdash – neorockabilly“, několik demo nahrávek, videoklipů a účast na mnoha kompilacích a rockabilly výběrech. Hudba Slapdash Rockabilly byla také použita v několika filmových snímcích a je často využívána do propagačních materiálů sportovních či kulturních akcí. Letos v létě se připravuje vydání dalšího CD, tentokráte poskládané z převzatých hitů ve vlastních aranžích.

Hudba Slapdash Rockabilly postupným vývojem přešla od „klasičtějšího“ rockabilly k současnému neorockabilly s vlivy punku a country, ale je ovlivněna i dalšími hudebními směry, jako je ska nebo swing. Rock’n’rollové prvky však nevymizely a styl kapely je stále možné považovat za rockabilly. Slapdash Rockabilly hrají převážně vlastní tvorbu, doplněnou o převzaté hity rock’n‘rollových hvězd 50. let až po současnost. Posluchač může v jejich hudbě na jedné straně poznat vlivy např. Elvise Presleyho, Johnnyho Cashe nebo Carla Perkinse, na straně druhé ale např. také Stray Cats či současných australských punkových The Living End.

Fanoušky jsou oceňována především jejich živá vystoupení plná energie a pozitivního náboje a tak se každý koncert Slapdash Rockabilly stává především velkým mejdanem.

Není divu a možná právě proto, že ačkoli kapela již delší čas na scéně působí, příznivců neustále přibývá.

Členové kapely jsou též zakladatelé a aktivní členové sdružení Rockabilly CZ, které si vzalo za cíl propagovat tento hudební styl a pomocí www.rockabilly.cz informuje veřejnost o pořádaných koncertech, některé pořádá a hlavně stojí za letním open air festivalem Rockabilly CZ Rumble, který příští rok oslaví již své desáté výročí.

http://www.rockabilly.cz/kapely/slapdash-rockabilly